NRL Fantasy Fanatics

NRL Fantasy Fanatics - A place for discussion of NRL Fantasy / Virtual Sports / Super Coach and other Fantasy Sports

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri Aug 23, 2019 6:49 pm

    Anthony Seibold has finalised his team for tonight's NRL clash with the South Sydney Rabbitohs in Brisbane.
    The Broncos will go with the team that was announced on Tuesday.

    BRONCOS' FINAL NRL TEAM

    1. Anthony Milford
    2. Corey Oates
    3. Kotoni Staggs
    4. Alex Glenn
    5. Jamayne Isaako
    6. Darius Boyd (c)
    7. Sean O’Sullivan
    8. Matt Lodge
    9. Andrew McCullough
    10. Payne Haas
    11. David Fifita
    12. Matt Gillett
    13. Joe Ofahengaue

    Interchange:
    14. James Segeyaro
    15. Thomas Flegler
    16. Gehamat Shibasaki
    17. Patrick Carrigan
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri Aug 23, 2019 7:01 pm

    RABBITOHS TEAM NEWS - S.Burgess/Turner out Gagai centre Allan wing Tatola Prop Sironen/Amone bench

    Rabbitohs

    1 Adam Doueihi
    19 Corey Allan
    3 James Roberts
    2 Dane Gagai
    5 Campbell Graham
    6 Cody Walker
    7 Adam Reynolds
    17 Tevita Tatola
    9 Damien Cook
    10 Liam Knight
    11 John Sutton
    12 Jaydn Su'A
    13 Cameron Murray

    Interchange
    14 Mark Nicholls
    16 Dean Britt
    18 Tom Amone
    20 Bayley Sironen
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat Aug 24, 2019 1:59 pm

    SHARKS TEAM NEWS - 1-17 no changes

    Sharks

    1 Josh Dugan
    2 Sosaia Feki
    3 Bronson Xerri
    4 Josh Morris
    5 Ronaldo Mulitalo
    6 Shaun Johnson
    7 Chad Townsend
    8 Aaron Woods
    9 Jayden Brailey
    10 Matt Prior
    11 Briton Nikora
    12 Wade Graham
    13 Paul Gallen

    Interchange
    14 Kurt Capewell
    15 Jack Williams
    16 Andrew Fifita
    17 Braden Hamlin-Uele


    Last edited by Pacey's Best on Sat Aug 24, 2019 2:01 pm; edited 1 time in total
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat Aug 24, 2019 2:00 pm

    Vodafone Warriors head coach Stephen Kearney has made a front row switch and has revamped the bench for today’s 23rd-round NRL clash against the Cronulla-Sutherland Sharks at PointsBet Stadium (3.00pm kick-off local time; 5.00pm NZT).
    Regular starting prop Agnatius Paasi moves to the interchange with Lachlan Burr coming into the run-on side.
    In another change, veteran Blake Ayshford has been brought onto the bench while prop Bunty Afoa was omitted to play for the club’s Canterbury Cup side against the St George Illawarra Dragons.

    Warriors

    1 Roger Tuivasa-Sheck
    2 David Fusitua
    3 Peta Hiku
    4 Patrick Herbert
    5 Ken Maumalo
    6 Chanel Harris-Tavita
    7 Blake Green
    14 Lachlan Burr
    9 Issac Luke
    10 Leeson Ah Mau
    11 Adam Blair
    12 Isaiah Papalii
    13 Jazz Tevaga

    Interchange
    8 Agnatius Paasi
    15 Sam Lisone
    17 Kodi Nikorima
    22 Blake Ayshford
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat Aug 24, 2019 4:32 pm

    Wests Tigers Head Coach Michael Maguire has finalised his side to take on the Newcastle Knights on Saturday afternoon for their Round 23 clash at Campbelltown Sports Stadium.
    Maguire has confirmed an unchanged side from the one named during the week with Josh Reynolds set to start at hooker for his first NRL game since Round 7.
    Luke Garner and Robert Jennings also return to the side for the must-win clash while Benji Marshall will captain the side with Moses Mbye sidelined.

    Wests Tigers

    1 Corey Thompson
    2 Robert Jennings
    3 Paul Momirovski
    4 Esan Marsters
    5 David Nofoaluma
    6 Benji Marshall
    7 Luke Brooks
    8 Thomas Mikaele
    9 Josh Reynolds
    10 Oliver Clark
    11 Luke Garner
    12 Chris Lawrence
    13 Ryan Matterson

    Interchange
    14 Matt Eisenhuth
    15 Elijah Taylor
    16 Alex Twal
    17 Michael Chee-Kam
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat Aug 24, 2019 4:34 pm

    Nib Newcastle Knights coach Nathan Brown has confirmed his side to face the Wests Tigers at Campbelltown Stadium.
    Bradman Best, 18, will make his NRL debut on the left centre.
    Josh King reverts to the bench with Tim Glassy coming into the side at lock.

    TEAM

    1. Kalyn Ponga,
    2. Hymel Hunt,
    3. Sione Mata'utia,
    20. Bradman Best,
    5. Shaun Kenny-Dowall,
    6. Mason Lino,
    7. Mitchell Pearce,
    8. David Klemmer,
    9. Danny Levi,
    10. Daniel Saifiti,
    11. Lachlan Fitzgibbon,
    12. Mitch Barnett,
    21. Tim Glasby,

    Interchange:
    15. Herman Ese'ese,
    16. Jacob Saifiti,
    17. Aidan Guerra,
    13. Josh King
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat Aug 24, 2019 6:34 pm

    St George Illawarra coach Paul McGregor has finalised his 17 ahead of the Dragons' Round 23 clash against the Sydney Roosters at Netstrata Jubilee Stadium, Kogarah.
    Ben Hunt (concussion) won't take his place in the team. Tristan Sailor will instead become St George Illawarra player No. 228 when he runs out for his NRL debut. Mikaele Ravalawa is the final player to drop out of the squad.
    Patrick Kaufusi (concussion) and Josh Kerr were the others to drop out of initial squad on Saturday.

    NRL team for Round 23 v Sydney Roosters –

    1. Corey Norman
    2. Zac Lomax
    3. Euan Aitken
    4. Tim Lafai
    5. Jonus Pearson
    6. Gareth Widdop (c)
    18. Tristan Sailor
    8. James Graham
    9. Cameron McInnes
    10. Paul Vaughan
    11. Jackson Ford
    12. Luciano Leilua
    13. Tyson Frizell

    Interchange:
    14. Jeremy Latimore
    15. Korbin Sims
    16. Blake Lawrie
    20. Jacob Host
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat Aug 24, 2019 6:35 pm

    Head Coach Trent Robinson has named his finalised squad to take on the St George Illawarra Dragons tonight in Round 23.
    After a string of impressive performances in the Canterbury Cup, Billy Smith is set to make his debut in the centres.
    Latrell Mitchell will come out of the side this week after experiencing calf tightness during the week.
    Lindsay Collins is set to make his return to the line-up on the interchange bench, while Poasa Faamausili comes out of the side.

    FINAL SQUAD
    1. James Tedesco
    2. Daniel Tupou
    20. Billy Smith
    4. Joseph Manu
    5. Brett Morris
    6. Luke Keary
    7. Cooper Cronk (c)
    8. Jared Waerea-Hargreaves
    9. Sam Verrills
    10. Isaac Liu
    11. Angus Crichton
    12. Mitchell Aubusson
    13. Victor Radley

    INTERCHANGE
    14. Nat Butcher
    15. Zane Tetevano
    17. Siosiua Taukeiaho
    18. Lindsay Collins
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun Aug 25, 2019 12:58 pm

    Update: Brodie Croft and Harry Grant drop out of our squad to face the Titans today.
    Ryan Papenhuyzen will start at fullback, with Jahrome Hughes to start at five-eighth.
    Tom Eisenhuth will start on the interchange bench.
    Will Chambers and Joe Stimson were cut from the squad yesterday.

    Storm

    17 Ryan Papenhuyzen
    2 Suliasi Vunivalu
    18 Curtis Scott
    4 Justin Olam
    5 Josh Addo-Carr
    1 Jahrome Hughes
    6 Cameron Munster
    8 Jesse Bromwich
    9 Cameron Smith
    10 Nelson Asofa-Solomona
    11 Felise Kaufusi
    12 Kenneath Bromwich
    13 Dale Finucane

    Interchange
    14 Brandon Smith
    15 Tui Kamikamica
    19 Tom Eisenhuth
    20 Max King
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun Aug 25, 2019 12:59 pm

    Senior Coach Craig Hodges has confirmed his line-up for the Round 23 clash vs Melbourne Storm at AAMI Park.

    The final 17 is as follows:

    1. Michael Gordon
    2. Jesse Arthars
    3. Kallum Watkins
    4. Brian Kelly
    5. Phil Sami
    6. Tyrone Peachey
    7. Ryley Jacks
    8. Moeaki Fotuaika
    9. Mitch Rein
    10. Jai Arrow
    11. Kevin Proctor ©
    12. Sam Stone
    13. Nathan Peats

    Interchange
    14. AJ Brimson
    15. Jai Whitbread
    16. Jarrod Wallace
    18. Bryce Cartwright
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun Aug 25, 2019 2:54 pm

    League Unlimited has got 1-17 both sides 20 mins ago which is too suspicious. Will wait until each club has official lists............
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun Aug 25, 2019 3:05 pm

    The Raiders have finalised their team ahead of this afternoon's clash against the Sea Eagles at GIO Stadium.
    The Raiders will line up as 1-17 with Sam Williams and Siliva Havili dropping out of the side.

    CANBERRA RAIDERS

    1. Charnze Nicoll-Klokstad
    2. Nick Cotric
    3. Jarrod Croker (C)
    4. Joey Leilua
    5. Jordan Rapana
    6. Jack Wighton
    7. Aidan Sezer
    8. Josh Papalii
    9. Josh Hodgson (C)
    10. Sia Soliola
    11. John Bateman
    12. Elliott Whitehead
    13. Ryan Sutton

    Interchange:
    14. Bailey Simonsson
    15. Dunamis Lui
    16. Corey Horsburgh
    17. Hudson Young
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun Aug 25, 2019 3:06 pm

    Manly Warringah Sea Eagles Coach Des Hasler has finalised his team to play the Canberra Raiders at GIO Stadium today.

    Manly team

    1 Tom Trbojevic
    2 Jorge Taufua
    3 Brendan Elliot
    4 Moses Suli
    5 Reuben Garrick
    6 Dylan Walker
    7 Daly Cherry-Evans (c)
    8 Addin Fonua-Blake
    9 Api Koroisau
    10 Martin Taupau
    11 Joel Thompson
    12 Jack Gosiewski
    13 Jake Trbojevic

    Interchange
    14 Manase Fainu
    15 Corey Waddell
    16 Morgan Boyle
    17 Taniela Paseka
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Thu Aug 29, 2019 6:50 pm

    ROUND 24


    North Queensland Toyota Cowboys head coach Paul Green has named an unchanged line-up for tonight’s 1300SMILES Stadium finale against the Canterbury-Bankstown Bulldogs.
    Scott Bolton will start in the front row and wear jersey No.16, with the No.8 retired in honour of Cowboys legend Matt Scott.
    Tom Opacic, who failed a HIA against Penrith last week, has passed concussion protocol and will take his place in the centres.
    John Asiata remains in the halves with Jake Clifford still sidelined with an ankle injury.
    Hooker Reuben Cotter is joined on the interchange by forwards Coen Hess, Francis Molo and Peter Hola.

    Cowboys team to play Bulldogs:

    1. Scott Drinkwater
    2. Kyle Feldt
    3. Jordan Kahu
    4. Tom Opacic
    5. Murray Taulagi
    6. John Asiata
    7. Michael Morgan (C)
    16. Scott Bolton
    9. Jake Granville
    10. Jordan McLean (VC)
    11. Gavin Cooper
    12. Shane Wright
    13. Jason Taumalolo

    Interchange
    14. Reuben Cotter
    15. Coen Hess
    17. Francis Molo
    18. Peter Hola
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Thu Aug 29, 2019 6:53 pm

    Head Coach Dean Pay has confirmed his 17 for tonight's clash with the Cowboys at 1300SMILES Stadium.
    Just the one change with Jayden Okunbor coming onto the wing for the suspended Reimis Smith.
    Fa'amanu Brown and Ofahiki Ogden dropped off the extended reserves list on Wednesday. Morgan Harper and Danny Fualalo were the last two men cut an hour before kick-off.

    Bulldogs

    1 Dallin Watene-Zelezniak
    2 Nick Meaney
    3 Kerrod Holland
    4 Will Hopoate
    5 Jayden Okunbor
    6 Kieran Foran
    7 Lachlan Lewis
    8 Aiden Tolman
    9 Jeremy Marshall-King
    10 Dylan Napa
    11 Josh Jackson
    12 Corey Harawira-Naera
    13 Adam Elliott

    Interchange
    14 Jack Cogger
    15 Renouf To'omaga
    16 Raymond Faitala-Mariner
    17 Chris Smith
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri Aug 30, 2019 5:01 pm

    Here is the final team for the Round 24 NRL match at Mt Smart Stadium against the New Zealand Warriors.

    South Sydney Rabbitohs

    1. Adam Doueihi
    2. Alex Johnston
    3. Campbell Graham
    4. Dane Gagai
    5. Corey Allan
    6. Cody Walker
    7. Adam Reynolds
    8. Sam Burgess (c)
    9. Damien Cook
    10. Liam Knight
    11. John Sutton
    12. Jaydn Su'A
    13. Cameron Murray

    Interchange:
    14. Junior Tatola
    15. Kyle Turner
    16. Ethan Lowe
    17. Mark Nicholls

    Head Coach: Wayne Bennett
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri Aug 30, 2019 5:06 pm

    Warriors are 1-17.

    Warriors

    1 Roger Tuivasa-Sheck
    2 David Fusitua
    3 Peta Hiku
    4 Patrick Herbert
    5 Ken Maumalo
    6 Kodi Nikorima
    7 Blake Green
    8 Agnatius Paasi
    9 Issac Luke
    10 Leeson Ah Mau
    11 Adam Blair
    12 Isaiah Papalii
    13 Jazz Tevaga

    Interchange
    14 Lachlan Burr
    15 Sam Lisone
    16 Ligi Sao
    17 Chanel Harris-Tavita
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri Aug 30, 2019 6:48 pm

    THE Broncos have made changes for tonight's important NRL clash with the Parramatta Eels at Suncorp Stadium.
    Joe Ofahengaue has been left out because of a minor calf injury.
    His place in the starting side will be taken by young forward Pat Carrigan.
    Middle forward Rhys Kennedy comes onto the interchange bench.
    The rest of the team will go as it was named by coach Anthony Seibold on Tuesday.

    BRONCOS' FINAL NRL TEAM

    1. Anthony Milford
    2. Corey Oates
    3. Kotoni Staggs
    4. Alex Glenn
    5. Jamayne Isaako
    6. Darius Boyd (c)
    7. Sean O’Sullivan
    8. Matt Lodge
    9. Andrew McCullough
    10. Payne Haas
    11. David Fifita
    12. Matt Gillett
    17. Patrick Carrigan

    Interchange:
    14. James Segeyaro
    15. Thomas Flegler
    16. Gehamat Shibasaki
    18. Rhys Kennedy

    Coach: Anthony Seibold
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri Aug 30, 2019 6:56 pm

    The Parramatta Eels line up to take on the Brisbane Broncos at Suncorp Stadium has been confirmed by Blue & Gold Head Coach Brad Arthur.
    With 24 hours to go until kick off, Arthur has confirmed his final seventeen with Tepai Moeroa and Josh Hoffman dropping off the reserves.
    Daniel Alvaro has come into the starting side at lock with Marata Niukore moving back to the bench alongside Peni Terepo, David Gower and Brad Takairangi.

    Parramatta Eels

    1. Clint Gutherson (c)
    2. Maika Sivo
    3. Michael Jennings
    4. Waqa Blake
    5. Blake Ferguson
    6. Dylan Brown
    7. Mitch Moses
    8. Kane Evans
    9. Reed Mahoney
    10. Junior Paulo
    11. Shaun Lane
    12. Manu Ma’u
    16. Daniel Alvaro

    Interchange
    13. Marata Niukore
    14. Peni Terepo
    15. David Gower
    17. Brad Takairangi
    Pacey's Best
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2943
    Reputation : 3049
    Join date : 2015-10-22

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2 - Page 43 Empty Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat Aug 31, 2019 10:00 am

    Sorry lads, but I won't be able to do the team lists for the 3.00pm and 5.30pm games today. I just pulled an allnighter and just finished my NFL draft and I have to be back at work at 5.00pm. I going to sleep...........................

      Current date/time is Fri Nov 22, 2019 4:21 am