NRL Fantasy Fanatics

A forum for discussion of NRL Fantasy / Dream Team / Supercoach as well as discussions about other sports, ex Sportal.

    NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Share
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun May 06, 2018 1:02 pm

    St George Illawarra Dragons coach Paul McGregor has finalised his squad to face the Melbourne Storm for the Emergency Services Cup at Jubilee Oval, Kogarah on Sunday, May 6.
    Mitchell Allgood and Zac Lomax are the unlucky duo to miss out, paving the way for Reece Robson to make his NRL debut.

    NRL squad for Round 9 v Melbourne Storm:

    1. Matt Dufty
    2. Nene Macdonald
    3. Euan Aitken
    4. Tim Lafai
    5. Jason Nightingale
    6. Gareth Widdop (c)
    7. Ben Hunt
    8. James Graham
    9. Cameron McInnes
    10. Paul Vaughan
    11. Tyson Frizell
    12. Tariq Sims
    13. Jack de Belin

    Interchange:
    14. Jeremy Latimore
    15. Kurt Mann
    16. Leeson Ah Mau
    17. Reece Robson
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun May 06, 2018 1:04 pm

    Craig Bellamy has finalised his 17 to take on the Dragons at Jubilee Stadium.
    Justin Olam will become the 187th player to pull on the purple jersey when he runs out for his first game for the Club.
    Suliasi Vunivalu and Dale Finucane also make their return to the side from injury. Finucane will come off the bench with Kenny Bromwich to start in the lock position.

    Melbourne Storm

    1. Billy Slater
    2. Suliasi Vunivalu
    3. Will Chambers
    22. Justin Olam
    5. Josh Addo-Carr
    6. Cameron Munster
    7. Ryley Jacks
    8. Christian Welch
    9. Cameron Smith ©️
    10. Nelson Asofa-Solomona
    11. Felise Kaufusi
    12. Ryan Hoffman
    15. Kenny Bromwich

    INTERCHANGE
    13. Dale Finucane
    14. Brandon Smith
    16. Joe Stimson
    17. Sam Kasiano
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun May 06, 2018 3:10 pm

    NRL Head Coach Trent Robinson has named a Club debutant ahead of his side's clash with the Manly-Warringah Sea Eagles this afternoon.
    Kurt Baptiste is set to make his debut wearing the red, white and blue in Round 9, while Nat Butcher will come out of the 17.
    Siosiua Taukeiaho will shuffle to the starting line-up this week, while Zane Tetevano will return to the bench.
    Frank-Paul Nuuausala drops off the extended bench, while the rest of the line-up is unchanged.

    FINAL SQUAD

    1. James Tedesco
    2. Joseph Manu
    3. Latrell Mitchell
    4. Mitchell Aubusson
    5. Blake Ferguson
    6. Luke Keary
    7. Cooper Cronk
    15. Siosiua Taukeiaho
    9. Jake Friend (c)
    10. Dylan Napa
    11. Boyd Cordner (c)
    12. Ryan Matterson
    13. Isaac Liu

    INTERCHANGE
    8. Zane Tetevano
    14. Jared Waerea-Hargreaves
    17. Victor Radley
    20. Kurt Baptiste
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun May 06, 2018 3:12 pm

    Manly Warringah Sea Eagles Coach Trent Barrett has finalised his team to play the Sydney Roosters at Allianz Stadium today in Round 9 of the Telstra Premiership.

    Sea Eagles team

    1 Tom Trbojevic
    2 Matthew Wright
    3 Moses Suli
    4 Brian Kelly
    5 Akuila Uate
    6 Dylan Walker
    7 Daly Cherry-Evans (c)
    8 Addin Fonua-Blake
    9 Api Koroisau
    10 Martin Taupau
    11 Joel Thompson
    12 Shaun Lane
    13 Jake Trbojevic

    Interchange
    14 Lewis Brown
    15 Frank Winterstein
    16 Lloyd Perrett
    17 Taniela Paseka
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Thu May 10, 2018 6:51 pm

    ROUND 10


    Wests Tigers Head Coach Ivan Cleary has finalised his team to take on the North Queensland Cowboys tonight for their Round 10 clash at Leichhardt Oval.
    Cleary has confirmed one key late change for his side tonight with Kevin Naiqama rested from the squad — replaced in the run-on side by Malakai Watene-Zelezniak with Mahe Fonua shifting to centre.
    Russell Packer (knee), Jacob Liddle (sternum) and Chris Lawrence (concussion) have all been confirmed to start tonight's match after passing their various fitness tests throughout the week.
    Elijah Taylor will formally captain the team as Wests Tigers look to end a run of three straight defeats.

    WESTS TIGERS

    1. Corey Thompson
    2. David Nofoaluma
    3. Esan Marsters
    5. Mahe Fonua
    20. Malakai Watene-Zelezniak
    6. Benji Marshall
    7. Luke Brooks
    8. Russell Packer
    9. Elijah Taylor (capt.)
    10. Ben Matulino
    11. Chris Lawrence
    12. Robbie Rochow
    13. Matt Eisenhuth

    Interchange:
    14. Alex Twal
    15. Jacob Liddle
    16. Michael Chee Kam
    17. Sauaso Sue

    Coach: Ivan Cleary
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Thu May 10, 2018 6:52 pm

    North Queensland Toyota Cowboys head coach Paul Green has confirmed his side will line up 1-17 for tonight's clash with the Wests Tigers at Leichhardt Oval.
    Prop Frank Molo and outside back Javid Bowen are the final two players to drop out of the 21-man squad named on Tuesday.
    Utility Te Maire Martin joins forwards Shaun Fensom, Corey Jensen and Ethan Lowe on the interchange bench.

    COWBOYS:

    1. Lachlan Coote,
    2. Kyle Feldt,
    3. Justin O'Neill,
    4. Ben Hampton,
    5. Antonio Winterstein,
    6. Michael Morgan,
    7. Johnathan Thurston (c),
    8. Matthew Scott (c),
    9. Jake Granville,
    10. Scott Bolton,
    11. Gavin Cooper,
    12. Coen Hess,
    13. Jason Taumalolo.

    Interchange:
    14. Te Maire Martin,
    15. Shaun Fensom,
    16. Corey Jensen,
    17. Ethan Lowe.
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri May 11, 2018 4:44 pm

    Panthers coach Anthony Griffin has finalised his side to face Newcastle Knights at McDonald Jones Stadium on Friday.
    Jarome Luai makes his NRL debut as Panther No.579 while Trent Merrin takes the field less than a week after suffering a compound dislocation of his finger.
    Nick Lui-Toso and Wayde Egan have been omitted and will instead play for the Panthers ISP side against North Sydney Bears on Sunday.

    Panthers

    1. Dallin WATENE-ZELEZNIAK
    2. Christian CRICHTON
    3. Isaah YEO
    4. Dean WHARE
    5. Tyrone PHILLIPS
    6. Tyrone PEACHEY
    7. James MALONEY
    8. Trent MERRIN
    9. Peter WALLACE (c)
    10. Reagan CAMPBELL-GILLARD
    11. Viliame KIKAU
    12. Corey HARAWIRA-NAERA
    13. James FISHER-HARRIS

    14. Sione KATOA
    15. Kaide ELLIS
    16. James TAMOU
    17. Jarome LUAI
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri May 11, 2018 5:01 pm

    Coach Nathan Brown has finalised his team to take on the Penrith Panthers in Indigenous Round.
    There are no changes from the side named on Tuesday, with Josh King set to make his first NRL appearance of the year.

    TEAM

    1. Kalyn Ponga,
    2. Ken Sio,
    3. Sione Mata'utia,
    4. Nathan Ross,
    5. Shaun Kenny-Dowall,
    6. Connor Watson,
    7. Brock Lamb
    8. Herman Ese'ese,
    9. Slade Griffin,
    10. Josh King,
    11. Lachlan Fitzgibbon,
    12. Mitch Barnett,
    13. Aidan Guerra.

    Interchange:
    14. Danny Levi,
    15. Chris Heighington,
    16. Luke Yates,
    17. Daniel Saifiti
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri May 11, 2018 6:51 pm

    Dean Pay has finalised our 1-17 squad for Round 10 against the Parramatta Eels at ANZ Stadium.

    Bulldogs

    1. Moses Mbye
    2. Brett Morris
    3. Josh Morris
    4. Will Hopoate
    5. Marcelo Montoya
    6. Matt Frawley
    7. Kieran Foran
    8. Aaron Woods
    9. Jeremy Marshall-King
    15. Danny Fualalo
    11. Josh Jackson
    12. Raymond Faitala-Mariner
    13. Rhyse Martin

    INTERCHANGE
    14. Adam Elliott
    10. David Klemmer
    16. Renouf To'omaga
    17. Kerrod Holland


    Last edited by Pacey's Best on Fri May 11, 2018 7:02 pm; edited 1 time in total
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Fri May 11, 2018 6:52 pm

    The Parramatta Eels side to take on the Canterbury-Bankstown Bulldogs at ANZ Stadium tonight has been confirmed by Blue & Gold Head Coach Brad Arthur.
    Arthur has confirmed his final 17 with Cameron King and Marata Niukore dropping off the extended bench.
    Peni Terepo moves into the starting front row with Beau Scott called into the starting side. Suaia Matagi moves to the bench.

    Parramatta Eels side

    1. Clint Gutherson
    2. Bevan French
    3. Michael Jennings
    4. Brad Takairangi
    5. George Jennings
    6. Corey Norman
    7. Mitchell Moses
    8. Daniel Alvaro
    9. Will Smith
    13. Peni Terepo
    11. Manu Ma'u
    12. Tepai Moeroa
    14. Beau Scott

    Interchange
    10. Suaia Matagi
    15. Kenny Edwards
    16. David Gower
    17. Siosaia Vave
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat May 12, 2018 2:00 pm

    Vodafone Warriors head coach Stephen Kearney has again made a second row swap with Isaiah Papali’i starting and Simon Mannering on the bench for today’s Indigenous Round match against the Sydney Roosters at Mount Smart Stadium
    With Issac Luke out and Karl Lawton starting at hooker, Jazz Tevaga is included on the bench with Mannering, Sam Lisone and James Gavet.

    VODAFONE WARRIORS

    1 ROGER TUIVASA-SHECK (c)
    2 DAVID FUSITU'A
    3 PETA HIKU
    4 SOLOMONE KATA
    5 KEN MAUMALO
    6 BLAKE GREEN
    7 MASON LINO
    8 BUNTY AFOA
    14 KARL LAWTON
    10 AGNATIUS PAASI
    16 ISAIAH PAPALI'I
    12 TOHU HARRIS
    13 ADAM BLAIR

    Interchange:
    11 SIMON MANNERING
    15 SAM LISONE
    17 JAMES GAVET
    20 JAZZ TEVAGA

    HEAD COACH | STEPHEN KEARNEY
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat May 12, 2018 2:01 pm

    The final 17 has been announced to face the New Zealand Warriors in Round 10 with a familiar face returning to the line-up.
    In the absence of Victor Radley, Nat Butcher finds himself claiming the final spot on the bench to bolster the forward pack.
    Sitili Tupouniua drops of the extended bench and the remaining line up is unchanged.

    FINAL SQUAD

    1. James Tedesco
    2. Joseph Manu
    3. Latrell Mitchell
    4. Mitchell Aubusson
    5. Blake Ferguson
    6. Luke Keary
    7. Cooper Cronk
    8. Siosiua Taukeiaho
    9. Jake Friend (c)
    10. Dylan Napa
    11. Boyd Cordner (c)
    12. Ryan Matterson
    13. Isaac Liu

    INTERCHANGE
    14. Jared Waerea-Hargreaves
    15. Zane Tetevano
    16. Kurt Baptiste
    18. Nat Butcher
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat May 12, 2018 4:31 pm

    Curtis Scott is a confirmed starter for the Double Header and will make his return from an ankle injury against the Titans tonight.
    The exciting young centre returns to his customary No.4 jersey while Dale Finucane will start at lock after coming off the bench last week.

    Storm

    1. Billy Slater
    2. Suliasi Vunivalu
    3. Will Chambers
    4. Curtis Scott
    5. Josh Addo-Carr
    6. Cameron Munster
    7. Ryley Jacks
    8. Christian Welch
    9. Cameron Smith ©️
    10. Nelson Asofa-Solomona
    11. Felise Kaufusi
    12. Ryan Hoffman
    13. Dale Finucane

    INTERCHANGE
    14. Brandon Smith
    15. Kenny Bromwich
    16. Joe Stimson
    17. Sam Kasiano
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat May 12, 2018 4:32 pm

    Coach Garth Brennan has confirmed his side for the match against the Melbourne Storm at Suncorp Stadium.

    The side is as follows:

    1. Michael Gordon
    2. Anthony Don
    3. Dale Copley
    4. Brenko Lee
    5. Phillip Sami
    6. Alexander Brimson
    7. Ash Taylor
    8. Max King
    9. Mitch Rein
    10. Ryan James ©️
    11. Kevin Proctor
    12. Will Matthews
    13. Jarrod Wallace

    INTERCHANGE
    14. Bryce Cartwright
    15. Keegan Hipgrave
    16. Jack Stockwell
    17. Moeaki Fotuaika
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat May 12, 2018 6:31 pm

    Manly Warringah Sea Eagles Coach Trent Barrett has finalised his team for the home match against the Brisbane Broncos at Suncorp Stadium tonight.
    Tom Wright, one of the most exciting and talented young players in the Club, will make his NRL debut tonight.
    The 20-year-old, who can play full-back, centre and five-eighth, was one of the shining lights in Manly winning the Holden Cup competition last season.
    A former Australian Schoolboys rugby star, Wright is now in his third season at the Sea Eagles.

    Sea Eagles team

    1 Tom Trbojevic
    2 Matthew Wright
    3 Moses Suli
    4 Brian Kelly
    5 Akuila Uate
    6 Dylan Walker
    7 Daly Cherry-Evans (c)
    8 Addin Fonua-Blake
    9 Api Koroisau
    10 Martin Taupau
    11 Joel Thompson
    12 Shaun Lane
    13 Jake Trbojevic

    Interchange
    15 Frank Winterstein
    16 Lloyd Perrett
    17 Taniela Paseka
    18 Tom Wright
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sat May 12, 2018 6:32 pm

    WAYNE Bennett has confirmed his final line up for tonight's NRL match with the Manly Sea Eagles in Brisbane.
    Payne Haas has completed a recovery from an ankle injury and will take his place on the interchange bench.
    The Broncos will go as per program for the match, with James Roberts to switch sides of the field to play at left centre.

    FINAL BRONCOS NRL TEAM

    1. Darius Boyd ©️
    2. Corey Oates
    3. James Roberts
    4. Jack Bird
    5. Jamayne Isaako
    6. Anthony Milford
    7. Kodi Nikorima
    8. Matt Lodge
    9. Andrew McCullough
    10. Sam Thaiday
    11. Alex Glenn
    12. Jaydn Su'A
    13. Tevita Pangai

    Interchange:
    14. Payne Haas
    15. Joe Ofahengaue
    16. Korbin Sims
    17. Tom Opacic

    Coach: Wayne Bennett
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun May 13, 2018 1:02 pm

    St George Illawarra Dragons coach Paul McGregor has finalised his squad to face the South Sydney Rabbitohs at ANZ Stadium on Sunday, May 13 at 2pm.
    Hame Sele and Reece Robson make way from Saturday's amended squad, with the Dragons once again running out 1-17.

    NRL squad for Round 10 v South Sydney Rabbitohs:

    1. Matt Dufty
    2. Nene Macdonald
    3. Euan Aitken
    4. Tim Lafai
    5. Jason Nightingale
    6. Gareth Widdop (c)
    7. Ben Hunt
    8. James Graham
    9. Cameron McInnes
    10. Paul Vaughan
    11. Tyson Frizell
    12. Tariq Sims
    13. Jack de Belin

    Interchange:
    14. Jeremy Latimore
    15. Kurt Mann
    16. Leeson Ah Mau
    17. Zac Lomax
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun May 13, 2018 1:10 pm

    The South Sydney Rabbitohs have finalised their final 17 to take on the St George Illawarra Dragons at ANZ Stadium in Indigenous Round.

    Rabbitohs

    1 Alex Johnston
    2 Campbell Graham
    3 Greg Inglis
    4 Dane Gagai
    19 Hymel Hunt
    6 Cody Walker
    7 Adam Reynolds
    8 Thomas Burgess
    9 Damien Cook
    10 George Burgess
    11 John Sutton
    12 Angus Crichton
    13 Sam Burgess

    Interchange
    14 Cameron Murray
    16 Jason Clark
    17 Tevita Tatola
    18 Adam Doueihi
    avatar
    Revraiser

    Posts : 4551
    Reputation : 939
    Join date : 2015-10-21
    Location : Sydney

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Revraiser on Sun May 13, 2018 1:16 pm

    Thanks Pacey
    avatar
    Pacey's Best

    Fantasy Fanatics VSDT Overall Group Winner : 2016
    Posts : 2151
    Reputation : 1640
    Join date : 2015-10-22

    Re: NRL Late Mail Team Lists Thread Part 2

    Post by Pacey's Best on Sun May 13, 2018 2:55 pm

    CANBERRA RAIDERS V CRONULLA-SUTHERLAND SHARKS
    SUNDAY MAY 13, 4.10PM, GIO STADIUM

    1. Jack Wighton
    2. Nick Cotric
    3. Jarrod Croker (C)
    4. Joey Leilua
    5. Jordan Rapana
    6. Blake Austin
    7. Aidan Sezer
    8. Sia Soliola
    9. Siliva Havili
    10. Shannon Boyd
    11. Joe Tapine
    12. Elliott Whitehead
    13. Josh Papalii

    Interchange
    14. Ata Hingano
    15. Luke Bateman
    16. Charlie Gubb
    17. Dunamis Lui

      Current date/time is Wed Aug 15, 2018 5:40 am